Péče o zvířátka

 Jak pečujeme o kočičky

Pečujeme o všechny s tím nejlepším vědomím a svědomím. Milujeme je. Máme naši dvorní paní veterinářku, která k nám dochází na prohlídku zvířátek. Jsme za to velmi vděční, protože s takovým počtem zvířátek se nedá jezdit na veterinu. Vzhledem k tomu, že spousta z nich je divoká a lidské ruky se bojí, je téměř nemožné je odvézt na vyšetření. Pro ty je možnost vyšetření v jejich prostředí velkým plusem.

Kočky, pejsky i prasátka pravidelně odparazitováváme. Podzimní a zimní období představuje pro starší a tudíž imunitně slabší kočičky zátěž v podobě sychravého nevlídného počasí. Projevují se více neduhy, zhoršují funkce ledvin, kočičí rýma. Proto v těchto obdobích neponecháváme nic náhodě a přidáváme do stravy přípravky na podporu imunity. Pravidelně používáme přístroj Tiens (ozonizer) na vyčištění prostoru od virů a bakterií. Máme s ním výbornou zkušenost. Koloidní stříbro přidáváme do vody a do některých misek s vodou trochu medu v bio kvalitě. Kočičky papají granulky a maso - hlavně kuřecí a hovězí. Každý týden nám vozí maso Vodňany. Konzervované stravě příliš nevěříme. Je to především byznys. Konzervy mají menší podíl masa, spoustu konzervantů, často i barviv a umělých dochucovadel, obsahují soju, sůl i cukr. Věříme, že kočky by kupovaly myši, proto kapsičky Whiskas a podobné supermarketovky nekupujeme a investujeme raději tyto peníze do 100% masa. Je to jejich přirozená potrava. Konzervičky dostávají spíše občasně. Rozhodně jimi nepohrdneme, když nám je dárci přinesou!

Kočičkám dáváme mléčko bez lactosy, žloutky, tvarohy, vývary a přílohy. Snažíme se o pestrou stravu. Venkovní kočičky samozřejmě také loví. Plachým kočičkám dáváme do jejich krmných a obytných stanovišť granulky a vodu a vitamíny. Dostávají maso s přílohou jako kočičky v domě.

Kočičky milují naše malé jezírko
Kočičky milují naše malé jezírko
Investovali jsme úspory do přizpůsobení zahrady plachým kočkám

Nechali jsme vyrobit velkou dřevěnou konstrukci s dřevěnými boudičkami vystlanými slámou. Plašánci je vyloženě milují a rádi v nich spí. Ve výšce dřevěné konstrukce nachází klid a rozhled. Máme polystyrenové boudičky vystlané slámou ve velkém přístřešku, který pro kočičky vybudoval můj otec a spoustu boudiček na verandě a zahradě. Každá plachá kočička si tu najde své nikým nerušené místečko, což je pro nás prioritní.

Plaché kočky tvoří cca 80% všech koček. Do domu chodí plaché kočičky přes 3 kočičí dvířka, která jsou různě rozmístěna. Jimi se dostávají do prvního patra domu. Zde na ně čekají teplé pelíšky, jídlo, hračky a škrabadla. Na noc se ukládají ke spánku a podle libosti zde tráví čas ve dne. Do prvního patra chodíme co nejméně, protože zde jsou skuteční plašánci, kteří se lidí bojí. Proto je nechceme stresovat. Takhle ví, že když přijdou domů, nikdo je nebude děsit v pantech dveří a snažit chytat. Díky tomuto přístupu, považují dům za bezpečnou zónu a tráví v něm čas. Dolní patro obývají hlavně mazlivé kočičky, které vyhledávají naši společnost, chtějí se mazlit, chovat, hladit a mňoukat nám, co za den zažily. 


Jak pečujeme o pejsky

Pejsci vyžadují pravidelné venčení. Starší pejsci mají svoje neduhy, které léčíme. Každý pejsek je individualita a pro nás je velice důležité, aby byla v azylu hlavně harmonie mezi pejsky a kočičkami. Vzhledem k tomu, že v minulosti jsme měli v azylu i ryze lovecká plemena, trvalo několik let, než jsme změnili jejich nastavení a vytrénovali je. Nyní je v azylu krásná sounáležitost mezi pejsky a kočičkami. Pejskům dáváme stejnou péči jako kočičkám, mohou všude, mají vlastní pelíšky v ložnici. Někteří tvoří velmi úzká přátelství s našimi kočičkami a dokonce jim dělají chůvičky. Pejsci u nás fungují jako úžasní terapeuti pro nově příchozí kočky z ulice. 

Pejsci fungují jako psychoterapeuti pro nově příchozí. Je úžasné, jak o ně pečují, provází je a cítí s nimi. Vznikají krásná přátelství

Terapeut č. 1 byl Ozzy, který vychoval divočáky, přijal každou kočičku. Bohužel už není mezi námi. Nikolka je zdravotní sestřička, taková samozvaná maminka pro všechny kočičky. Další je Sorbon, který se stará o nově příchozí s láskou a klidem. Hačulko také miloval kočičky, rád s nimi spal a strážil je. Hačulko se na nás dívá také už z nebe. Vzpomínáme na něj a Ozzyho s láskou. 


Jak pečujeme o divočáky 

Péče o Máju a Vašíka se mění v závislosti na ročním období. V zimním období jsme odkázání spíše na suchou potravu bez šťavnaté zeleně, která vyraší až na jaře. Hlavní složkou je oves, zima - Ráno k snídani dostanou oloupaná nastrouhané jablka, dva tučné tvarohy, med, psyllium a syrovátku a také čerstvou vodu. Protože Vašík i Mája jsou rozmazlení divočáci, dostávají 100% převařenou a vychladlou vodu. Dále dosypáváme kýbl ovsa nahého a večer rutinně opakujeme plus dostanou kuřecí maso s vitamíny a doplňkovým krmivem

Od jara do září se trhá zelené. Dostávají mlíčí a zelená trávou. Člověk si protáhne záda, než nasbírá dvě plné tašky. Divočáci samozřejmě vyžadují i notnou dávku interakce, mazlení a drbání. Zejména Vašík si na to potrpí. 


Naši veterináři

Děkujeme MVDr. Václavě Molcarové, že je tu pro nás, kdykoliv i potřebujeme a to i v nouzových případech a mimo ordinační hodiny. Její nasazení v péči o zvířata a toulavé psy v Gruzii je obdivuhodné.

Dále děkujeme veterinární ordinaci Vetmedik (MVDr. Gabriela Novotná) ve Vintířově. tato ordinace nám poskytuje veškerý potřebný sortiment pro zvířata za nákupní cenu. To je v dnešní době velice krásné gesto.